A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Ляшківська громада
Дніпропетровська область, Царичанський район

Статут

Статут Ляшківської територіальної громади  Царичанського  району, Дніпропетровської області

ПРЕАМБУЛА

 

Цей Статут розроблений на виконання Конституції України, Європейської хартії місцевого самоврядування, Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні”, інших законів України і визначає основи життє­діяльності територіальної громади села та засади здійснення нею місцевого самоврядування з урахуванням історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей місцевого самоврядування в селах Ляшківка, Шарівка, Орлівка, Назаренки, Залелія, Нетесівка, Лозуватка, Помазанівка, Андріївка для забезпечення його соціально-економічного, культурного розвитку, збереження та примно­ження досягнень і традицій.

 

РОЗДІЛ І

 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Правова основа Статуту

1.     Статут територіальної громади села (далі – Статут) є основним
нормативно-правовим актом територіальної громади, прийнятим відповідно
до Конституції України, Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні”, Європейської хартії місцевого самоврядування, ратифікованої Законом України від 15 липня 1997 року № 452/97-ВР, інших законів України.

 1. Статут є основним нормативно-правовим актом територіальної гро­мади села, діє на її території і має вищу юридичну силу стосовно інших актів органів і посадових осіб місцевого самоврядування.
 2. Територію, в межах якої здійснюється місцеве самоврядування, визначають адміністративні кордони села, в які входять села Ляшківка, Шарівка, Орлівка, Назаренки, Залелія, Нетесівка, Лозуватка, Помазанівка, Андріївна.

4. У випадку змін у законодавстві України статті Статуту приводяться відповідно до них.

5.     Предметом відання Статуту є основні аспекти здійснення місцевого

самоврядування в селі.

Стаття 2. Історія виникнення села

Селo Ляшківка є самоврядною територіальною одиницею, в межах якої сільська територіальна громада здійснює місцеве самоврядування, має свої органи самоврядування, свою комунальну власність, сільський бюджет.

Населення  – сукупність громадян України, громадян інших держав, осіб без громадянства, які живуть на території сіл Ляшківка, Шарівка, Орлівка, Назаренки, Залелія, Нетесівка, Лозуватка, Андріївка, Помазанівка  незалежно від віку, місця народження, національності, характеру діяльності та терміну проживання.

Село Ляшківка розташоване на межі Дніпропетровської та Полтавської областей. Ляшківка знаходиться в 10 км. на північний захід від районного центру і в 40 км. від залізничної станції Кобеляки на лінії Полтава-Кременчук. Населеним пунктом проходить автомобільна траса республіканського значення Дніпропетровськ-Решетилівка-Київ.

Територія села розміщена в межах Східно-Європейської платформи. Населений пункт лежить на Придніпровській низовині, що відповідає великій геологічній структурі – Дніпровсько-Донецькій западині. Рельєф поверхні - хвиляста рівнина зі зниженням на північ і підвищенням на південь.       
Виникло наше село на початку ХУІІІ ст. З самого початку називалось це поселення Назарівка, на честь козака Івана Назара. Пізніше за прізвищем перших переселенців Лашків, які під горою заклали свій хутір перейменували його на Ляшківку. В 1859 році за переписом проживало 72 чоловіки. Більша частина землі належала поміщику Кирилову – 200 гектарів. У 1897 році розпочалося будівництво церкви, яка мала 150 гектарів землі.

В 1892 році була побудована перша земська школа, яка поклала початок освіти на селі, а в 1912 році почала діяти церковно-приходська школа, побудована за кошти жителів села.

Архівні дані свідчать, що в 1917 році селяни Ляшківської волості самовільно захопили церковні землі. Радянська влада була встановлена в грудні 1917 року.
До 1926 року село входило до складу Полтавської губернії. В 1926 році було приєднано до Єкатеринославської губернії. Перші документальні згадки про наш населений пункт зафіксовано в 1917 році. Витяг з цього документу знаходиться зараз в шкільному музеї села. Зокрема там говориться про: «1917 года сентября 2-24. из сводок Главного управления по делам милиции об аграрном движении в Полтавской губернии. Земельный комитет Лашковской волости (Кобелякский уезд) самовольно отобрал землю притча Успенской церкви местечка Царичанки»
В 1928 році заснований ТОЗ «Плугатар», в який входили 18 дворів. Організаторами були Зубко Г.К. М.Д.Молодан, Г.К.Штаній, І.І.Васильківський. вісімнадцять бідняцьких сімей об’єдналися, щоб розпочати нове життя на усуспільненій ниві.
Їх приклад наслідували інші і до 1930 р. відбулася повна колективізація господарств.

Першим головою колгоспу «Більшовик» був Штаній Григорій Кузьмович.
У 1931 році відкрилась семирічна школа, в якій працювало декілька вчителів.
За офіційними даними від голодомору в 1933 році загинуло 61 людина.
Спочатку кожен рід жив осібно, і місце, де проживала родина, називалось залежно від прізвища: Тишківка, Тюпківка, Оксанківка, Монівка, Тогобіщина, Молоданівка (ця назва існує і по сьогоднішній день). А в 1939 році було вирішено всіх хуторян переселити у Ляшківку. Хутори були знесені. Розпочалася планова забудова села.
На початку 40-х років село почало розбудовуватись, та недовго тривала радість новоселів. Почалися скрутні часи. Напад фашистської Німеччини перервав мирне життя ляшківчан. З наближенням фашистських військ до Дніпропетровщини жителі приймали участь у будівництві оборонних споруд по річці Оріль. Вони здійснювали евакуацію на схід матеріальних цінностей. Більшість чоловіків були мобілізовані до Червоної армії.

Відступаючи, Червона Армія розгорнула роботу по підготовці організованого підпілля і партизанської боротьби. Для боротьби проти фашистів на Приоріллі була створена підпільна організація «Балтика 213», що діяла в селі Ляшківка.
«Балтика 213» розповсюджувала листівки з повідомленням інформбюро. Вона мала радіоприймач, вела агітаційну роботу, допомагала односельчанам переховуватись від вивезення до Німеччини, але через донос провокатора керівника Т.Ляшка і заступника П.Моню було заарештовано ворогами у червні 1942 року. Під час арешту було вилучено радянську газету, датовану 30 березням 1942 року. Це свідчило, що «Балтика 213» мала певний канал надходження преси.
Керівників організації Т.Ляшка і П.Моню було відправлено до гестапо в місто Кобеляки. На допитах вони нікого не видали з членів організації. Фашисти розстріляли народних месників у червні 1942 року в Приворск лянському лісі.
1956 році ляшківчани розшукали могили загиблих героїв і перенесли їх прах до рідного села. Вони сплять вічним сном біля меморіалу загиблим воїнам.
На фронтах Великої Вітчизняної війни воювали 496 ляшківчан, 78 з них удостоєні бойових нагород, 189 загинули. Багато односельчан було вивезено на каторжні роботи до Німеччини. Наш земляк Н.Д.Шпак воював у партизанському загоні С.А.Ковпака, а Н.Д.Тогобицький , потрапивши в полон, втікає з концтабору і продовжує боротьбу з фашизмом в Русі Опору Франції.

Ми гордимося нашим земляком генерал-майором авіації Д.П.Назаренком.
За період Великої Вітчизняної Війни здійснив 500 успішних бойових вильотів, провів близько 120 повітряних боїв, в яких особисто зробив 24 літаки ворога і 8 літаків у групі.        

Подвиги прославленого пілота високо оцінені радянським урядом. 13 листопада 1942 року Д.П.Назаренку було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Дмитро Павлович - кавалер 6 орденів і 7 медалей.      

У жахливому стані перебувала Ляшківка після визволення. Відступаючи, фашисти підпалили селянські оселі. Лише три будинки не постраждали – це школа, приміщення ФАПу й одна селянська хата. Та попри всі труднощі після окупаційного періоду, населення активно взялося за відновлювані роботи. В по військові роки село почало розбудовуватися за державним планом. В 1950 році всі колгоспи об’єдналися в колгосп «Більшовик». Головою колгоспу був обраний Назаренко С.А. Під його керівництвом продовжено відродження колгоспу. Піднялися нові будинки, збудовано мехтік, гараж, школу. Силами громади посаджено сільський парк та побудовано клуб.      

Славиться Ляшківка своїми трудівниками. Колгосп «Більшовик» неодноразово був учасником ВДНГ СРСР. Багато колгоспників відзначені урядовими нагородами. За успіхи в розвитку сільського господарства Н.І. Мацак присвоєно звання героя Соціалістичної праці. 40 чоловік нагороджено орденами та медалями, з них комбайнер П.М. Молодан – орденом Леніна, а бригадир комплексної бригади М.Г.Довбня та свинарка В.І.Довга – орденом Жовтневої революції. Молодан Ж.М. нагороджена орденом Трудового Червоного прапора та орденом Леніна,секретар партійноі організацііі колгоспу Попов В.Ю.-орденом Знак Пошани, медаллю ім.. Леніна.

З 1989 по 1992р. колгосп «Більшовик» очолює В.Ю.Попов-Заслужений працівник сільського господарства Украіни. За його ініціативи в Ляшківці було збудовано асфальтовий завод, проведено газифікацію населених пунктів сільської ради, зміцнено матеріально-технічну базу колгоспу, розвивалась соціальна інфраструктура.
            Якщо говорити про сьогодення, то в  селі Ляшківка налічується 555 дворів, в яких проживає 1108 жителі, в селі Шарівка — 169 дворів і 369 жителів, в селі Орлівка — 161 двір і 284 жителів, в селі Назаренки - 89 дворів, 27 жителів, в селі Андріївка – 57 дворів, 21 житель, в селі Залелія – 254 двори, 394 жителів, в селі Лозуватка – 122 двори, 196 мешканців, в селі Нетесівка – 156 дворів, 259 мешканців, в селі Помазанівка – 40 дворів, 47 мешканців. Загальна площа адміністративних меж Ляшківської  сільської ради становить 8219,6775 гектарів, в тому числі: сільськогосподарських угідь   6691,94 гектарів, площа лісів і лісосмуг — 416,45 гектарів, водойми — 8,10 гектари.

            Соціальна структура села має такий вигляд:

 • Ляшківська ЗОШ I-III ст. де навчається  210 учнів, працює 28 учителів.
 • Залеліївська ЗОШ I-II ст. де навчається 42 учні, працює 9 вчителів.
 • Ляшківський ДНЗ „Калинка”, де навчається 42 дитини, працює 13 чоловік.
 • Залеліївський ДНЗ „Веселка” де навчається 15 дітей, працює 6 чоловік.

 На території сільської ради діє Залеліївська  амбулаторія загальної практики — сімейної медицини, де працює 3 особи, Шарівський ФАП де працює 2 особи, Ляшківський ФАП де працює 3 особи..  В селі повноцінно працює сільський будинок культури, при якому діє  драматичний гурток, Шарівський сільський клуб, Залеліївський будиок культури де завжди проходять концерти на свята. Працюють дві  сільські бібліотеки.

             Щодо економічного становища, то на території громади діють вітчизняні підприємства  ТОВ АФ „Колос”,  СФГ “Злагода”, СФГ „Еліта”, ПП „Агропорм 2000”, ПП „Аграрник Приорілля”, ПП Васильківський, ПП Молодан І.О., ПП Тюпка, ПП Коваль В.П., СФГ „Вікторія О”,  СФГ „Адоніс”, СФГ „Городецьке”, СФГ „Грант”, ПП Бондар О.М., Божко А.В., ТОВ АФ „Оріль”, ПП Божко О.А., СФГ „Шевченко”, ДП „Націонал Плюс”, які займаються вирощуванням зернових та ранніх зернових культур.  Населення в основному займається особистим селянським господарством.

      Виконавчий комітет сільської ради постійно працює над збільшенням доходної частини бюджету та поліпшенням соціально-економічного стану.     

 Пріоритетним питанням є  збільшення зайнятості населення та його соціального захи­сту. 

       Сільська рада межує з північного боку із землями Бабайківської сільської ради, з північно-західного боку із землями Бродщанської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області, з південного боку із землями Рудківської сільської ради, зі сходу із землями Царичанської селищної ради.

       Село Ляшківка ( центр сільської ради ) віддалене на 95 км від обласного центру.

 

 Стаття 3. Офіційні символи

 1. Територіальна громада села  власної символіки не має.
 2. Сільська  рада та її виконавчі органи мають свої бланки, круглу печатку із зображенням Державного герба України і своїм на­йменуванням.
 3. На будинку, де працює сільська рада та її виконавчі органи підіймається Державний Прапор України.

Стаття 4. Святкові дні та пам'ятні дати

 1. Святкування Дня села, видатних подій, державних та ре­лігійних свят є основою злагоди, взаєморозуміння та підтримки членів територіальної громади села, збереження її історії та національ­них традицій.
 2. День села громада святкує  на День Незалежності. Програма святкувань передбачає, урочистості, концерти,  народні ігри та спортивні змагання.
 3. З метою збереження національних історичних традицій щорічно від­значається День Перемоги - 9 травня.

Стаття 5. Звання і відзнаки

 1. Жителям села, іншим громадянам України, іноземним громадянам, особам без громадянства, які мають видатні заслуги перед територіальною громадою села та внесли вагомий вклад у її соціально-економічний, науковий, спортивний, культурний розвиток, за рішенням сільської ради може бути присвоєно звання ,,По­чесний громадянин села”. Підстави та порядок присвоєння, права, пільги й обов'язки осіб, відзначених званням ,,Почесний громадя­нин села”, визначаються Положеннями, що  затверджуватимуться рішенням сільської ради.
 2. Члени територіальної громади села підприємства, уста­нови та організації, що досягли вагомих результатів у творчій, науковій, господарській та інших видах діяльності, можуть бути відзначені сільським головою Подякою сільського голови та Віталь­ним листом. Положення про Подяку сільського  голови та Почесну грамоту затверджуються розпорядженням сільського  голови.

   3.    Сільський голова та сільська рада можуть за­сновувати інші відзнаки, перелік яких і порядок нагородження ними, а та­кож статус нагороджених осіб, встановлюються окремими Положеннями, що затверджуються відповідно розпорядженням сільського голови чи рішенням сільської ради.

4. Виконавчий комітет сільської ради після розгляду відпо­відних клопотань вносить у встановленому порядку до органів державної
влади подання про нагородження державними нагородами України та про
присвоєння почесних звань України.

Стаття 6. Територія села

1. Територію села складають (усі земельні та водні ділянки
в межах, які затверджені Верховною Радою України).
Управління цією
територією здійснюється відповідно до Конституції України та законів України.

2. Територія села є основою життєдіяльності територіальної
громади і перебуває у віданні органів місцевого самоврядування при до­
триманні прав власників землі та інших належних землекористувачів.

 1. Територія села є невід'ємною складовою частиною тери­торії України.
 2. Віднесення земель села до будь-яких категорій здійсню­ється сільською  радою відповідно до Генерального плану забудови і плану земельно-господарського устрою села  згідно з чинним законодавством.
 3. Порядок і правила використання земель села встановлю­ються сільською радою відповідно до земельного, природо­охоронного та іншого чинного законодавства.

 

  Стаття 7. Адміністративно-територіальний устрій села 

  До складу території села можуть входити утворення з особ­ливим статусом: історико-культурні, лісопаркові зони, території, що ви­користовуються для забезпечення сільського господарства та інші. Їхній статус і порядок утворення встановлюється сільською радою, якщо інше не передбачене чинним законодавством.

 

РОЗДІЛ ІІ

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ В СЕЛІ

     Стаття 8. Система місцевого самоврядування

      1.Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою села  в межах прав, наданих їй Конституцією та законами України як безпосередньо, так і через сільську  раду та її виконавчі органи.

     2. Систему місцевого самоврядування села  складають:

  - територіальна громада села;

  - сільська рада;

  - сільський голова;

       - виконавчий комітет сільської ради;

  - органи самоорганізації населення.

3. Кількісний склад та порядок обрання зазначених рад визначається
відповідно до Закону України «Про місцеві вибори».

Стаття 9. Гарантії здійснення місцевого самоврядування в селі, діяльність його органів і посадових осіб

 1. Органи і посадові особи місцевого самоврядування села діють відповідно до повноважень, наданих їм Конституцією України, за­конами України і цим Статутом.
 2. Органи і посадові особи державної влади на території села  не мають права втручатися в законну діяльність органів і посадових осіб міс­цевого самоврядування, крім випадків, передбачених законодавством.
 3. Взаємовідносини органів та посадових осіб місцевого самоврядуван­ня села з органами державної влади, діяльність яких поширюєть­ся на територію села, базується на засадах поєднання інтересів територіальної громади та держави, співробітництва й взаємодопомоги, забезпечення здійснення завдань її соціально-економічного та культурного розвитку і реалізації функцій державної влади.
 4. Права органів місцевого самоврядування села захища­ються судом.
 5. Обмеження права територіальної громади на місцеве самовряду­вання можливе лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану згідно із законами України.

Стаття 10. Акти органів та посадових осіб місцевого самовряду­вання

1.    Систему актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування
села складають:

- Статут територіальної громади;

   - рішення сільської ради;

- розпорядження сільського голови;

- рішення виконавчого комітету сільської ради;

- акти інших виконавчих органів ради та їх посадових осіб.

2.    Проекти актів органів місцевого самоврядування села, що зачіпають інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, подаються до відповідних органів юстиції для проведення правової експертизи на від­повідність їх чинному законодавству.

 1. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування села прийняті згідно з чинним законодавством, обов'язкові для вико­нання всіма розташованими на території села  підприємствами, установами і організаціями незалежно від їх форм власності, а також по­садовими особами, громадянами й об'єднаннями громадян.
 2. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування села скасовуються згідно з чинним законодавством.
 3. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування села з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
 4. Невиконання або неналежне виконання актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування села, виданих відповідно до чинного законодавства, тягне відповідальність передбачену законодавством.

Стаття 11. Обов'язковість рішень, прийнятих територіальною громадою села на місцевому референдумі

 1. Рішення, прийняті територіальною громадою в межах наданих їй Конституцією та законами України прав щодо вирішення питань місцевого значення на місцевому референдумі, є обов'язковими для виконання всіма органами і посадовими особами місцевого самоврядування, громадянами, об'єднаннями громадян, а також підприємствами, установами й органі­заціями, які розташовані на території села.
 2. Виконання рішень, прийнятих територіальною громадою села  на місцевому референдумі, забезпечується сільським головою.
 3. Невиконання або неналежне виконання рішень, прийнятих територі­альною громадою села на місцевому референдумі, є підставою для притягнення до відповідальності в порядку та межах, визначених за­конами України.

Стаття 12. Тлумачення актів органів місцевого самоврядування

1.   Офіційне тлумачення актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування здійснюють органи і посадові особи, що їх прийняли.

2. Офіційне тлумачення цього Статуту, рішень, прийнятих територі­альною громадою на місцевому референдумі, здійснюється сільською радою за поданням сільського голови.

Стаття 13. Відповідальність органів і посадових осіб місцевого самоврядування

1. Органи та посадові особи місцевого самоврядування є підзвітними, підконтрольними і відповідальними перед територіальною громадою.

   Вони періодично, але не менш як один раз на рік, інформують населення про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету села, з інших питань місцевого значення, звітують перед територіальною громадою про свою діяльність.

 1. Територіальна громада в будь-який час може достроково припини­ти повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування, якщо вони порушують Конституцію або закони України, обмежують права й свободи громадян, не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень.
 2. Порядок і випадки дострокового припинення повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються чинним за­конодавством.
 3. Державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень.
 4. Органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відпо­відальність у разі порушення ними Конституції або законів України.
 1. Органи та посадові особи місцевого самоврядування з питань здійснення ними делегованих повноважень органів виконавчої влади є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
 2. Шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам у результаті не­правомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самовря­дування, відшкодовується за рахунок коштів бюджету села, а в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування - за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законом.
 3. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що
  виникають у результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових
  осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
 4. Орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

 

РОЗДІЛ III

ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА СЕЛА ТА ФОРМИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРАВА ЇЇ ЧЛЕНІВ НА УЧАСТЬ У МІСЦЕВОМУ САМОВРЯДУВАННІ

Стаття 14. Територіальна громада села

 1. Територіальну громаду села (далі - територіальну громаду) складають жителі, які постійно проживають на території сіл Ляшківка, Шарівка, Орлівка, Назаренки, Залелія, Нетесівка, Лозуватка, Помазанівка, Андріївка та мають єдиний адміністративний центр село Ляшківка.
 2. Членами територіальної громади не можуть бути громадяни, які постійно не проживають  на території сіл Ляшківка, Шарівка, Орлівка, Назаренки, Залелія, Нетесівка, Лозуватка, Помазанівка, Андріївка .
 3.  Територіальна громада є первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій та повноважень, які здійснюються нею як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

4. Територіальна громада має права й обов'язки в межах наданих їй повноважень та виділених ресурсів вирішувати під свою повну відпо­відальність усі справи місцевого значення, якщо інше не передбачено чинним законодавством.

5. Територіальна громада є суб'єктом права комунальної власності.

6. Пріоритети розвитку територіальної громади щорічно визначаються сільською радою під час затвердження бюджету села.

Стаття 15. Форми та гарантії реалізації права членів територіальної громади на участь у здійсненні місцевого самоврядування

 1. Члени територіальної громади здійснюють своє право на участь у міс­цевому самоврядуванні як безпосередньо, так і через відповідні органи місцевого самоврядування села.
 2. Формами участі членів територіальної громади в місцевому само­врядуванні є:

- місцеві вибори;

- місцевий референдум;

- загальні збори громадян за місцем проживання;

- місцеві ініціативи;

- громадські слухання;

- звернення до органів і посадових осіб місцевого самоврядування села;

- участь у роботі органів місцевого самоврядування та робота на ви­борних посадах місцевого самоврядування села;

- участь у діяльності громадських організацій, професійних і творчих спілок;

- інші форми участі громадян у місцевому самоврядуванні села.

3. Будь-які обмеження права членів територіальної громади на участь
у місцевому самоврядуванні села залежно від їх раси, кольору шкіри,
політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціаль­ного походження, майнового стану, терміну проживання в селі, за мовними або іншими ознаками забороняються.

Стаття 16. Місцеві вибори

  1. Місцеві вибори - це обрання депутатів сільської  ради, сільського  голови на основі гарантованого Конституцією України та Законом України «Про місцеві вибори» загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

 1. Участь у місцевих виборах є особистою справою кожного члена територіальної громади. Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у місцевих виборах.
 2. Право голосу на місцевих виборах мають громадяни України, яким на день проведення виборів виповнилося 18 років і які проживають на те­риторії села.
 3. Депутатом сільської ради, сільським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу і на день виборів досяг 18 років.
 4. Депутатом сільської ради, сільським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчи­нення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку.
 5. Особи, які займають посади, що відповідно до закону є несумісними зі статусом депутата ради, сільського голови, зобов'язані в разі їх обрання залишити посаду (припинити діяльність), яка є несумісною зі статусом депутата, сільського голови та в передбачених за­коном випадках припинити будь-яку підприємницьку діяльність.
 6. Висування кандидатів на посаду сільського голови
  розпочинається за 34 дні до дня голосування.
 1. Право висування кандидатів на посаду сільського голови, реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому Законом України «Про місцеві вибори»
 2. Порядок призначення і проведення місцевих виборів встановлюється Законом України «Про місцеві вибори»

 

 Стаття 17. Місцевий референдум

1. Місцевий референдум є формою вирішення територіальною грома­дою питань місцевого значення шляхом прямого волевиявлення.

2. Місцевий референдум - це сільський референдум.

3. Предметом місцевого референдуму може бути будь-яке питання, віднесене Конституцією України, законами України до відання місцевого самоврядування.

4. На місцевий референдум не можуть бути винесені питання, віднесені законом до відання органів державної влади.

5. Рішення, прийняті місцевим референдумом, є обов'язковими для виконання на відповідній території.

6. Порядок призначення та проведення місцевого референдуму, а також перелік питань, що вирішуються виключно референдумом, визначаються законом про референдуми.

7. За рішенням сільського  референдуму можуть бути до­строково припинені повноваження відповідно сільської  ради, сільського голови відповідно до Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні”.

8. Порядок фінансування підготовки і проведення місцевих референ­думів визначається сільською радою.

9. Усі рішення, що стосуються місцевого референдуму, а також проекти рішень, які виносяться на місцевий референдум, підлягають опублікуванню в місцевих засобах масової інформації.

Стаття 18. Загальні збори громадян за місцем проживання

1. Загальні збори громадян за місцем проживання - це збори членів територіальної громади, які проводяться в межах села або його окремих частин - вулиць.

2. До компетенції загальних зборів громадян належить:

- розгляд будь-яких питань, віднесених до відання місцевого самоврядування, в межах Конституції України та законів України, внесення пропозицій відповідним органам і організаціям;

- обговорення проектів рішень сільської ради та їх органів з питань сільського життя;

- внесення пропозицій з питань порядку денного сесій сільської ради та її органів;

- заслуховування інформації сільського голови, посадо­вих осіб місцевого самоврядування села, звітів керівників під­приємств, установ і організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади, порушення в разі необхідності перед відповідною радою питання про притягнення посадових осіб до відповідальності;

- інформування населення про прийняті радами та їх виконавчими ор­ганами рішення, хід їх виконання, про закони України, укази Президента України, інші акти органів законодавчої та виконавчої влади з питань, що зачіпають інтереси територіальної громади;

- утворення органів самоорганізації населення, затвердження їх поло­жень, внесення змін і доповнень до них, вирішення питань про дострокове припинення повноважень (розпуск) органів самоорганізації населення, а також про відставку окремих їх членів;

- розгляд питань про надання допомоги інвалідам, ветеранам війни
і праці, одиноким громадянам похилого віку, багатодітним сім'ям та іншим категоріям громадян, внесення відповідних пропозицій на розгляд сільської ради та її органів;

- внесення пропозицій щодо встановлення сільською радою місцевих податків і зборів, оголошення місцевих добровільних позик;

- розгляд питань про найменування, перейменування вулиць, про­вулків, скверів, парків, внесення пропозицій з цих питань;

- обговорення питань, пов'язаних із залученням населення до ліквідації наслідків аварій і стихійного лиха, сприяння органам місцевого самовря­дування, державним органам у проведенні робіт щодо ліквідації наслідків аварій; заслуховування інформації виконавчих органів сільської  ради про екологічно небезпечні аварії та ситуації і стан навколишнього природного середовища, а також про заходи, що вживаються з метою його поліпшення;

- розгляд питань про внесення на розгляд сільської ради пропозицій про проведення місцевого референдуму;

- розгляд питань про утворення ініціативних груп всеукраїнського і місцевих референдумів;

- обговорення інших питань, що зачіпають інтереси територіальної громади.

3. Загальні збори громадян мають право звертатися з пропозиціями до сільської ради, інших органів місцевого самоврядування, керівників підприємств, організацій і установ, які зобов'язані розглянути ці пропозиції та інформувати в місячний термін про результати розгляду осіб або органи, за рішенням яких було скликано збори.

4. У роботі загальних зборів громадян беруть участь члени територі­альної громади, які мають право голосу на місцевих виборах та які про­живають на відповідній території.

5. У роботі загальних зборів з правом дорадчого голосу можуть брати участь сільський голова, народні депутати України, депутати обласної, районної, сільської ради, посадові особи органів міс­цевого самоврядування, представники органів державної влади, об'єднань громадян, установ, організацій та підприємств, які заінтересовані у ви­рішенні питань, що розглядаються на зборах.

6. Загальні збори громадян за місцем проживання скликає сільський голова за власною ініціативою, за ініціативою депутата сіль­ської ради, за ініціативою не менше 10 громадян, що прожи­вають на відповідній території.

7. Рішення про скликання загальних зборів доводиться до відома грома­дян, які проживають на відповідній території, не пізніше як за сім днів до їх проведення із зазначенням часу скликання, місця проведення та переліку питань, які передбачається винести на обговорення зборів.

8.У випадках, коли об'єктивно неможливо провести загальні збори громадян, за рішенням сільського голови можуть скликатися збори представників громадян за місцем проживання — вулиць чи окремого села.

9. Представники громадян для участі в таких зборах обираються загаль­ними зборами громадян, які проживають на території менших територіаль­них утворень. Норми представництва на зборах представників громадян встановлюються сільським головою.

 1. Порядок скликання, проведення, а також компетенція зборів представ­ників громадян за місцем проживання визначаються такими ж, як і для загальних зборів громадян за місцем проживання.
 2.   Загальні збори громадян є правомочними за умови присутності
  на них не менше третини членів територіальної громади, які проживають
  на відповідній території.
 3. Збори представників громадян є правомочними за умови присутності на них не менше половини обраних або призначених представників.
 4.   На загальних зборах громадян головує особа, що визначена сіль­ським головою або органом, який скликав загальні збори
  громадян. Для ведення протоколу загальних зборів обирається секретар загальних зборів.
 5. Порядок денний загальних зборів громадян затверджується за по­данням органу, який їх скликав.
 6. Під час проведення загальних зборів громадян складається прото­кол, який підписується головою і секретарем загальних зборів громадян. До протоколу додається список учасників зборів із зазначенням місця їх проживання.
 7. Загальні збори громадян приймають рішення з розглянутих питань.
  Рішення загальних зборів громадян приймаються відкритим або таємним
  голосуванням більшістю голосів від кількості присутніх на них громадян,
  які проживають на відповідній території.
 8. Рішення загальних зборів громадян враховуються органами та по­
  садовими особами місцевого самоврядування, керівниками підприємств,
  установ і організацій, яких ці рішення стосуються.
 9. Органи та посадові особи місцевого самоврядування, до яких зверну­лися з пропозиціями загальні збори громадян, повинні розглянути такі пропозиції в 30-денний термін та повідомити в 10-денний термін про результати їх розгляду сільського голову та суб'єктів, за іні­ціативою яких було скликано збори.
 10. Витрати, пов'язані з підготовкою та проведенням загальних зборів громадян, здійснюються за рахунок бюджету села або за раху­нок добровільних внесків відповідних жителів села.

 

Стаття 19. Місцеві ініціативи

1.Члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд сіль­ською радою будь-якого питання, віднесеного Конституцією і законами України до відання місцевого самоврядування.

2.З місцевою ініціативою до сільської ради можуть виступити ініціативні групи, сформовані з членів територіальної громади чисельністю не менше 1/10 населення громади.

3.Місцева ініціатива вноситься не пізніше, ніж через 10 днів після прийняття рішення ініціативною групою до сільської ради в письмовому ви­гляді та оформлюється відповідно до Регламенту відповідної ради.

4.Сільська рада розглядає питання, внесені в порядку міс­цевої ініціативи на чергових пленарних засіданнях ради з обов'язковою участю членів ініціативної групи.

5.Рішення, що прийняті сільською радою з питань, які вне­сені в порядку місцевої ініціативи, доводяться до відома територіальної громади не пізніше ніж через 25 днів після прийняття рішення.

Стаття 20. Громадські слухання

1. Громадськими слуханнями є зустрічі членів територіальної громади з сільським головою, депутатами сільської ради, посадовими особами виконавчих органів сільської ради, під час яких:

- заслуховується інформація про вирішення окремих питань, які зачіпа­ють інтереси всіх членів територіальної громади або її окремих частин;

- порушуються питання та вносяться пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування;

- обговорюються та вносяться пропозиції до проектів рішень сільської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень сільського голови.

2. У громадських слуханнях на добровільних засадах беруть участь усі члени територіальної громади.

3. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік.

4.Громадські слухання скликаються сільським головою за власною ініціативою або ініціативою сільської ради, орга­нів самоорганізації населення, членів територіальної громади, з метою ефективного обговорення слухання проводяться по кожному виборчому округу окремо  у кількості не менше, ніж 50 % загального складу виборців на виборчому окрузі.

5.На громадські слухання запрошуються посадові особи органів міс­цевого самоврядування, депутати сільської ради, керівники органів самоорганізації населення, представники місцевих осередків політичних партій та громадських організацій, керівники підприємств, установ та організацій, діяльність яких пов'язана з питаннями, що об­говорюються.

6. Сільський голова визначає місце та час проведення громадських слухань. Виконавчий комітет сільської ради забезпечує організацію громадських слухань та доведення до членів територіальної громади не пізніше, ніж за 10 днів інформації про місце та час їх проведення.

7. На громадських слуханнях головує сільський голова або призначена ним особа. Для ведення протоколу громадських слухань обирається секретар громадських слухань. На громадських слуханнях ведеться протокол. Протокол громадського слухання підписується осо­бою, яка його проводить, та особою, яка веде протокол, і передається сільському голові.

8. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, під­лягають обов'язковому розгляду відповідними органами місцевого само­врядування. Про результати їх розгляду сільський голова або визначена ним особа доводить до відома територіальної громади.

9. Витрати, пов'язані з підготовкою та проведенням громадських слу­хань, здійснюються за рахунок міського бюджету.

Стаття 21. Звернення до органів і посадових осіб місцевого самоврядування

1.   Члени територіальної громади мають право особисто звертатися до органів і посадових осіб місцевого самоврядування із зауваженнями, скаргами,
пропозиціями з питань, віднесених до відання місцевого самоврядування,
а також із заявами або клопотаннями щодо реалізації своїх законних прав
та інтересів і скаргами про їх порушення у межах повноважень, визначених
законодавством для органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані приймати до розгляду заяви громадян і реагувати на них згідно із Законом України ,,Про звернення громадян”.

Звернення може бути індивідуальним, якщо подане окремим грома­дянином, або колективним, якщо подане групою громадян.

2. Індивідуальне звернення може бути усним, викладеним громадяни­ном на особистому прийомі, або письмовим, яке надсилається поштою або передається (реєструється) в установленому порядку до відповідного органу чи посадової особи місцевого самоврядування.

Стаття 22. Участь у роботі органів місцевого самоврядування та ро­бота на виборних посадах місцевого самоврядування

Члени територіальної громади можуть бути присутніми на відкритих засіданнях сільської ради.

Відмова членам територіальної громади у присутності на сесії від­повідної ради, яка не пов'язана з організаційними чи технічними причинами, оформлюється відповідним рішенням ради і повідомляється особі не пізніше, ніж за один день до відкриття сесії.

Члени територіальної громади мають право брати участь у засіданнях відповідного органу самоорганізації населення.

Члени територіальної громади, які мають право голосу на місцевих виборах, можуть бути обраними депутатами сільської ради, сільським головою.

Члени територіальної громади, які мають право голосу на місцевих виборах, можуть бути обраними посадовими особами органів самоорга­нізації населення.

Стаття 23. Участь у здійсненні місцевого самоврядування місцевих осередків політичних партій, громадських організацій, професійних і творчих спілок

Члени територіальної громади можуть брати участь у здійсненні місцевого самоврядування через участь у діяльності зареєстрованих в установленому законом порядку місцевих осередків політичних партій, громадських організацій, професійних і творчих спілок.

Місцеві осередки політичних партій, громадських організацій відпо­відно до законодавства:

беруть участь у місцевих виборах;

через своїх депутатів сільської ради беруть участь у ви­робленні та здійсненні політики села;

сприяють залученню членів територіальної громади до обговорення важливих питань соціально-економічного та культурного розвитку села тощо.

Місцеві осередки політичних партій відповідно до Закону України «Про політичні партії в Україні» можуть вносити до органів місцевого самоврядування пропозиції, які обов'язкові для розгляду відповідними органами в установленому порядку.

Не допускається створення і діяльність структурних осередків по­літичних партій у виконавчих органах місцевого самоврядування.

Органам та посадовим особам місцевого самоврядування забороне­но відокремлювати у своєму ставленні певні політичні партії чи надавати їм привілеї, а також сприяти політичним партіям, якщо інше не передбачено законом, у провадженні їх діяльності.

 

Стаття 24. Інші форми участі членів територіальної громади у здійс­ненні місцевого самоврядування

Перелік форм участі жителів села  у здійсненні місцевого самоврядування, визначений цим Статутом, не є вичерпним.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування сприяють становленню нових форм участі жителів села у здійсненні місцевого самоврядування, в тому числі участь на громадських за­садах у роботі комісій, які утворюються при органах місцевого само­врядування, участь у роботі консультативно-дорадчих рад, положення про які визначаються рішенням відповідного органу місцевого само­врядування тощо.

Стаття 25. Масові заходи жителів села

1.   Жителі села відповідно до Конституції України мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи, демон­страції й інші масові заходи.

2.    Питання проведення масових заходів на території села визначається виконавчим комітетом сільської  ради відповідно до чинного законодавства.

Стаття 26. Соціально - політичні конфлікти і шляхи їх подолання

Органи місцевого самоврядування дотримуються у своїй діяльності принципів громадянського миру та злагоди між членами територіальної громади, захисту прав, поваги гідності й інтересів різноманітних соціаль­них, етнічних і релігійних груп громадян.

У разі виникнення конфлікту передбачається погоджувальна про­цедура, порядок проведення якої затверджується виконавчим комітетом сільської ради.

У передбачених законодавством випадках конфлікти вирішуються в судовому порядку.

Стаття 27. Право членів територіальної громади на інформацію. оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування

Члени територіальної громади мають право на одержання достовір­ної, об'єктивної і повної інформації щодо роботи органів і посадових осіб місцевого самоврядування.

Оприлюднення рішень нормативно-правового характеру Ляшківської сільської ради відбува­ється шляхом їх опублікування у місцевих засобах масової інформації, на офіційному веб-сайті сільської ради.

Доведення до відома членів територіальної громади рішень Ляшківської сільської ради ті її виконавчого комітету відбувається також шляхом розміщення інформації на інформаційному стенді в приміщенні сільської ради. На вимогу громадян їм може бути видана копія відповідних актів сільської ради та посадових осіб місцевого самоврядування.

Рішення ради  нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень в дію.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються , розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.

 

РОЗДІЛ IV

СІЛЬСЬКИЙ  ГОЛОВА ТА  ІНШІ  ПОСАДОВІ  ОСОБИ

МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Стаття 28. Статус сільського голови

Сільський голова є головною посадовою особою тери­торіальної громади села та здійснює свої повноваження на по­стійній основі.

Сільський голова головує на засіданнях сільської ради, очолює її виконавчий комітет та організує його роботу.

Сільський голова є підзвітним, підконтрольним і відпові­дальним перед територіальною громадою села, відповідальним перед сільською радою, а з питань здійснення виконавчим комітетом сільської ради повноважень органів виконавчої влади - підконтрольним органам виконавчої влади.

Стаття 29. Обрання і вступ на посаду сільського  голови

      Сільський  голова обирається членами територіальної громади, які мають право голосу, шляхом загального, рівного, прямого, вільного і таємного голосування на термін  визначений чинним законодавством України до Закону України.

Висування кандидатів на посаду сільського голови розпочинається за 34 дні до дня голосування.

      Право висування кандидатів на посаду сільського голови, реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.

       Особа, яка висунута кандидатом на посаду сільського голови, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одноман­датних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів. Крім того, особа може бути висунута кандидатом на посаду сільського голови шляхом висування місцевою організацією (місцевими організаціями) лише однієї політичної партії.

      Якщо після закінчення строку реєстрації кандидатів на посаду сільсько­го голови залишився один кандидат, голосування проводиться по одному кандидату. У разі якщо у відповідному виборчому окрузі після закінчення строку реєстрації кандидатів не залишилося жодного кандидата, вибори у такому виборчому окрузі вважаються такими, що не відбулися.

Виборам кандидата на посаду сільського голови пе­редує його передвиборна агітація, на період проведення якої він має  право на звільнення від виконання виробничих або службових обов'язків за місцем роботи з наданням неоплачуваної відпустки.

      Після проведення виборів кандидата на посаду сільського голови сільська  територіальна виборча комісія на підставі протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі по виборах сільського голови встановлює результати виборів у цьому виборчому окрузі і не пізніше як на п'ятий день з дня виборів при­ймає одне з рішень: про визнання сільського голови обраним, про призначення повторного голосування, про визнання виборів відповід­ного сільського голови такими, що не відбулися.

       Обраним сільським головою вважається кандидат, який одержав більшість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, відносно інших кандидатів, які балотувалися в цьому виборчому окрузі. Якщо найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців у вибор­чому окрузі набрали два або більше кандидатів, проводиться повторне голосування щодо цих кандидатур.

       Про результати виборів сільського голови відповід­на територіальна виборча комісія невідкладно надсилає повідомлення Центральній виборчій комісії за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, та інформує відповідну раду - на її першому пле­нарному засіданні.

       Офіційне оприлюднення територіальною виборчою комісією ре­зультатів виборів сільських голів є підставою для звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського голови, та прийняття рішення про припинення дії іншого представницького мандата особи, обраної сільським  головою.

Вступ на посаду сільського голови обраного вперше розпочинається з моменту складення Присяги. Присяга вважається скла­деною, якщо після її зачитування сільський голова скріплює Присягу своїм підписом. Підписаний текст Присяги зберігається за місцем служби.

Вперше обраний сільський голова складає Присягу та­кого змісту: «Я, усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов'язки».

                                                                                                                                                Стаття З0. Повноваження сільського  голови

1. Повноваження сільського голови починаються з моменту оголошення відповідною виборчою комісією на пленар­ному засіданні ради рішення про його обрання.

 2.     Повноваження сільського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської ради, обраної на щойно проведених місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на щойно проведених місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень.

3.     Сільський  голова:

-     забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень ор­ганів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції
та законів України, виконання актів Президента України та відповідних
органів виконавчої влади;

-     організовує в межах, визначених Законом про місцеве самоврядування в Україні, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;

-     підписує рішення ради та її виконавчого комітету;

-     вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду
секретаря ради;

-     вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний
склад виконавчого комітету відповідної ради;

- вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встанов­лених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України;

- здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;

- скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради;

- забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;

- призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів;

- скликає загальні збори громадян за місцем проживання;

- вносить на розгляд ради пропозиції про утворення спеціалізованої установи з надання безплатної первинної правової допомоги та вносить на розгляд ради пропозиції щодо кандидатури на посаду керівника такої установи;

- забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету;

- є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за при­значенням, визначеним радою;

- представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комі­тет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами   та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;

- звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів
місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територі­альної громади, а також повноваження ради та її органів;

- укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради;

- веде особистий прийом громадян;

- забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань;

- бере участь у здійсненні державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в межах та у спосіб, встановлені Законом Укра­їни ,,Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”;

- здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повнова­жень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів;

- видає розпорядження у межах своїх повноважень.

4. Сільський  голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

При здійсненні наданих повноважень сільський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною грома­дою, відповідальним — перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади — також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

5.Сільський голова щорічно звітує відповідно сіль­ській раді про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами відповідної ради.

6.Сільський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами.

7.На вимогу не менше половини депутатів відповідної ради сільський  голова зобов'язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради у будь-який визначений ними термін.

8.Повноваження сільського голови можуть бути припинені достроково у разі:

- його звернення з особистою заявою до Ляшківської сільської ради про складання ним повноважень голови;

- припинення його громадянства;

- набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;

- набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за адміністративне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції»;

- порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”;

- визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер;

- його смерті.

       Повноваження сільського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень, за рішенням місцевого референдуму або за рішенням сільської ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

       У разі звільнення з посади сільського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського голови здійснює секретар відповідної сільської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського голови відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації». Секретар сільської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського голови і до моменту початку повноважень сільського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської ради, обраної на чергових місцевих виборах..

Не пізніш як на п'ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського голови, звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського голови.

Стаття 31. Секретар сільської  ради

       Секретар сільської ради працює в раді на постійній основі.

       Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського голови.

       Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо:

 1) на день проведення першої сесії сільської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори відповідно сільського голови;

 2) рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запро­поновану відповідним сільським  головою;

 3) протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії сільської ради відповідний сільський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради;

4) на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень відповідний сільський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради;

5) посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського голови у зв'язку з достроковим при­пиненням його повноважень.

       У разі якщо рада не підтримала кандидатуру, внесену на її розгляд не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради згідно з пунктом 2 цієї частини, наступну пропозицію щодо кандидатури секретаря ради вносить відповідний сільський  голова.

      Секретар сільської ради не може суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною  (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.

      Секретар сільської ради:

- у випадку, передбаченому законодавством, здійснює повноваження
сільського голови;

-  скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”; повідомляє депутатам і доводить до відома на­селення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;

 -  веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»;

 -  організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради;

-  організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів;

- забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності;

- за дорученням сільського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації ви­конання їх рекомендацій;

- сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;

- організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійс­нення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;

- забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самовря­дування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;

- вирішує за дорученням сільського, селищного голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.

       Секретар сільської ради може за рішенням ради одночасно здійсню­вати повноваження секретаря виконавчого комітету відповідної ради.

       Повноваження секретаря сільської ради можуть бути до­строково припинені за рішенням відповідної ради.

 

РОЗДІЛ V

 СІЛЬСЬКА  РАДА

Стаття 32. Сільська рада

 1. Сільська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та законами України.
 2. Порядок формування та організація діяльності сільської ради визначається Конституцією України та законами України, а також статутом територіальної громади села.
 3. Сільська рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села на основі загального, рівного і пря­мого виборчого права шляхом таємного голосування.
 4. Порядок організації і проведення виборів депутатів, а також загаль­ний склад ради визначається Законом України «Про місцеві вибори».
 5.  Загальний склад (кількість депутатів) сільської районної визначається відповідно до ЗУ «Про місцеві вибори» залежно від кількості виборців, які належать до територіальної громади села.
 6. Депутати місцевої ради, сільський голова обираються на перших місцевих виборах на строк до обрання на чергових виборах депутатів та сільського голови і сформування за результатами таких виборів відповідної ради у повноважному складі.

7Загальний склад (кількість депутатів) сільської ради має становити тільки парну кількість депутатів.

 1. Рада вважається повноважною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради.

У разі якщо до ради обрано менше двох третин її складу, до обрання необхідної кількості депутатів продовжує здійснювати повноваження рада попереднього скликання.

     У разі дострокового припинення повноважень деяких депутатів, вна­слідок чого до складу ради входить менш як дві третини депутатів, до обрання необхідної кількості депутатів така рада вважається повноважною за наявності більше половини депутатів від загального складу ради.

 1.  Строк повноважень місцевої ради, обраної на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
 1. Сільська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань її постійних комісій.
 2. Повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.

Стаття 33. Депутат сільської  ради

 1. Повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
 2. Депутат сільської ради є представником інтересів всієї тери­торіальної громади  та повноважним і рівноправним членом сільської ради, який обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, уста­новлений Конституцією України.

   3. Депутат сільської ради має всю повноту прав, що забезпечить його активну участь у діяльності ради та утворених нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї із постійних комісій ради.

  4. Депутат сільської ради має всю повноту прав, що за­безпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.

  5. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради. Депутат зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.

  6. На час сесій, засідань постійних комісій рад, а також для здійснення депутатських повноважень в інших, передбачених законом випадках, депутат звільняється від виконання виробничих або службових обов'язків з відшкодуванням йому середнього заробітку за основним місцем роботи та інших витрат, пов'язаних з депутатською діяльністю, за рахунок відпо­відного місцевого бюджету.

   7. Депутат сільської ради, який перебуває на посаді ке­рівника місцевого органу виконавчої влади чи на іншій посаді, на яку поширюються вимоги Конституції та законів України щодо обмеження сумісництва, не може поєднувати свою службову діяльність на цій посаді з посадою сільського  голови, секретаря сільської ради, а також з іншою роботою на постійній основі в радах, їх виконавчих органах та апараті.

   8. Депутат сільської ради не може використовувати свій депутатський мандат у цілях, не пов'язаних з депутатською діяльністю.

  9. Депутат сільської ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов'язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об'єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед ви­борцями.

10.   Депутат зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано. У разі пропуску депутатом протягом року більше половини пленар­них засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин рішень і доручень ради та її органів відповідна рада може звернутися до виборців з пропозицією про відкликання такого депутата у встановленому законом порядку.

11. Депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу якого його обрано.

12. Депутат має право звернутись із запитом до керівників ради та її органів, сільського голови, керівників підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих або зареєстрованих на відповідній території з питань, віднесених до відання ради.

13. Орган або посадова особа, до яких звернено запит, зобов’язані дати усну чи письмову відповідь на запит на сесії ради у строки і в порядку, встановлені радою відповідно до закону, за результатами розгляду запиту рада приймає рішення.

14. Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на сесії ради, або передані в письмовій формі головуючому на сесії, розглядаються радою чи за її дорученням постійними комісіями ради або надсилати на розгляд підзвітними і підконтрольними їй органами та посадовими особами, які зобов'язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою, і про вжиті заходи повідомити депутатові та раді.

15. Депутат має право ознайомитись з будь-якими офіційними документами, які зберігаються у сільській раді, робити виписки, копіювання цих документів.

Стаття 34. Компетенція сільської  ради

 1. Компетенція сільської ради визначена Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами.
 2. Виключно на пленарних засіданнях сільської ради ви­рішуються такі питання:
 1. затвердження регламенту ради;
 2. утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій;
 3. утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск;
 4. обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому законом;
 5. затвердження за пропозицією сільського голови струк­тури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання;
 6. утворення за поданням сільського голови інших ви­конавчих органів ради;
 7. затвердження плану роботи ради та заслуховування звіту про його виконання з урахуванням вимог статті 32 Закону України ,,Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”;
 1. заснування аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації відповідної ради, призначення і звільнення їх керівників;

   9)заслуховування звіту сільського голови про діяльність виконавчих органів ради, у тому числі щорічного звіту про здійснення дер­жавної регуляторної політики виконавчими органами відповідної ради;

   10) прийняття рішення про недовіру сільському голові;

   11)заслуховування звітів постійних комісій, керівників виконавчих органів ради та посадових осіб, яких вона призначає або затверджує;

  12)заслуховування повідомлень депутатів про роботу в раді, виконання ними доручень ради;

   13)розгляд запитів депутатів, прийняття рішень щодо запитів;

 1. прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутата ради в порядку, встановленому законом;
 2. скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень;
 3. прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського голови у випадках, передбачених Законом;
 4. прийняття рішення про проведення місцевого референдуму;
 5. прийняття відповідно до законодавства рішень щодо організації проведення референдумів та виборів органів державної влади, місцевого самоврядування та сільського голови;
 6. прийняття рішень про наділення органів самоорганізації населення окремими власними повноваженнями органів місцевого самоврядування, а також про передачу коштів, матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для їх здійснення;
 7. прийняття рішень про об'єднання в асоціації або вступ до асоціацій, інших форм добровільних об'єднань органів місцевого самоврядування та про вихід з них;

22) затвердження програм соціально-економічного та культурного
розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових
програм з інших питань місцевого самоврядування;

 1. затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвер­дження звіту про виконання відповідного бюджету;
 2. встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України;;
 3.   утворення цільових фондів, затвердження положень про ці фонди;
 4.  прийняття рішень щодо здійснення місцевих запозичень;
 5.  прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюдже­ту;
 1.  прийняття рішень щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах, а також земельному податку;
 2.  встановлення для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету;
 3.  прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади;
 4.  Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради;
 5.  прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення;
 6.  створення у разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення з іншими суб'єктами комунальної власності спільних проектів або спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій, визначення повноважень цих органів (служб);
 7.  вирішення відповідно до законодавства питань про створення підприємствами комунальної власності спільних підприємств, у тому числі з іноземними інвестиціями;
 8.  прийняття рішень щодо надання згоди на організацію співробітництва територіальних громад, суб’єктом якого є територіальна громада села, селища, міста, у формах, визначених статтею 4 Закону України "Про співробітництво територіальних громад", щодо схвалення проекту договору про співробітництво та інших рішень, пов’язаних із здійсненням відповідно до зазначеного Закону співробітництва територіальних громад;
 9.  заслуховування звітів, пов’язаних із здійсненням відповідно до Закону України "Про співробітництво територіальних громад" співробітництва територіальних громад, суб’єктом якого є територіальна громада села, селища, міста;
 10.  вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин;
 11.  затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України;
 12. вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення, а також про скасування такого дозволу;
 13. прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом, прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами "сезону тиші" з обмеженням господарської діяльності та добуванням об’єктів тваринного світу;
 14. надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію;
 15. створення відповідно до закону за рахунок коштів місцевого бюджету установ з надання безоплатної первинної правової допомоги, призначення і звільнення керівників цих установ, залучення в установленому законом порядку фізичних чи юридичних осіб приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги;
 16. заслуховування інформації прокурорів та керівників органів Національної поліції про стан законності, боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на відповідній території;
 17. прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами;
 18. затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації;
 19. затвердження договорів, укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції;
 20. встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність;
 21. прийняття у межах, визначених законом, рішень з питань боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність;
 22. визначення територій, на яких можуть проводитися потенційно небезпечні заходи в умовах присутності цивільного населення за участю особового складу Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів з використанням озброєння і військової техніки;
 23. прийняття рішень, пов'язаних із створенням спеціальних вільних та інших зон, змінами в статусі цих зон, внесення до відповідних органів пропозицій з цих питань; надання згоди на створення таких зон за ініціативою Президента України або Кабінету Міністрів України;
 24. прийняття рішення про дострокове припинення повноважень органів територіальної самоорганізації населення у випадках, передбачених цим Законом;
 25. затвердження статуту територіальної громади;
 26. затвердження відповідно до закону Положення про зміст, опис та порядок використання символіки територіальної громади;
 27. прийняття рішень щодо виконання положень статей 7, 11, 12, 20, 24 Закону України"Про засади державної мовної політики";
 28. надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності;
 29. створення відповідно до законодавства комунальної аварійно-рятувальної служби;
 30. затвердження відповідно до закону Положення про помічника-консультанта депутата ради та опису посвідчення помічника-консультанта депутата ради.
 31. вирішення питань у сфері поводження з небезпечними відходами відповідно до законодавства;
 32. визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами;
 33. затвердження порядку переміщення на штрафні майданчики транспортних засобів, припаркованих не у спеціально відведених місцях для паркування транспортних засобів.

 Стаття 35. Скликання сесії сільської ради

 1. Сільська рада збирається не пізніше як через місяць після ви­борів, що відбулися, на своє пленарне установче засідання. Скликання здійс­нюється територіальною виборчою комісією, у компетенції якої є це питання. Голова цієї комісії відкриває та веде засідання. Він представляє всіх обраних депутатів ради, а також обраного сільського голову і здійснює процедуру вступу на посаду депутатів і сільського голови.
 2. Сесії сільської ради скликаються відповідно до Регламенту сільської ради.
 3. Рішення про скликання сесії сільської ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніше, як за 10 днів до сесії.

Стаття 36. Порядок денний та гласність засідань сільської ради

 1. Порядок денний сесії сільської ради формує сільський голова. Порядок денний може бути розширений рішенням ради на її засіданні, якщо йдеться про питання, що є невідкладними або потребують якомога скорішого вирішення.
 2. Засідання сільської ради є гласними. Регламент сільської ради може передбачати закритий режим обговорення питань певного характеру. За поданням сільського голови або де­путата сільської ради окремі питання порядку денного можуть заслуховуватися без участі представників громадськості.

Стаття 37. Регламент сільської ради

 1. Регламент сільської ради Положення про постійні комісії сільської ради затверджуються не пізніш як на другій сесії новообраної сільської ради.

2. Регламент сільської ради, зміни та доповнення до нього затверджуються рішенням сільської ради виключно на пленар­них засіданнях сільської ради.

Стаття 38. Комісії сільської ради

   1. Постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

  2. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.

3. До складу постійних комісій не може бути обраним сільський  голова, секретар сільської ради.

4. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

5. Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань.

6. Постійні комісії за дорученням ради, голови,  секретаря сільської ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету сільської ради органів, а також з питань, віднесених до відання ради,  підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд ради або виконавчого комітету сільської ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради, виконавчого комітету сільської ради.

7. Постійні комісії у питаннях, які належать до їх відання, та в порядку, визначеному законом, мають право отримувати від керівників органів, підприємств, установ, організацій та їх філіалів і відділень необхідні матеріали і документи.

8. Організація роботи постійної комісії ради покладається на голову комісії. Голова комісії скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими органами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами, організує роботу по реалізації висновків і рекомендацій комісії. У разі відсутності голови комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин його функції здійснює заступник голови комісії або секретар комісії.

9. Засідання постійної комісії скликається в міру необхідності і є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу комісії.

10. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

11. Рекомендації постійних комісій підлягають обов'язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк.

12. Постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів рішень ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів. Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови ради, секретаря сільської ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.

13. Депутати працюють у постійних комісіях на громадських засадах.

14. Постійні комісії є підзвітними раді та відповідальними перед нею.

15. Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями сільської ради.

 16. Тимчасові контрольні комісії ради є органами ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування. Контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд ради.

17. Рішення про створення тимчасової контрольної комісії ради, її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради.

18. Засідання тимчасових контрольних комісій ради проводяться, як правило, закриті. Депутати, які входять до складу тимчасової контрольної комісії, та залучені комісією для участі в її роботі спеціалісти, експерти, інші особи не повинні розголошувати інформацію, яка стала їм відома у зв'язку з її роботою.

19. Повноваження тимчасової контрольної комісії ради припиняються з моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради, яка створила цю комісію.

 

РОЗДІЛ VI

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ ТА ІНШІ ВИКОНАВЧІ ОРГАНИ

СІЛЬСЬКОЇ РАДИ

Стаття 39. Формування та склад виконавчого комітету сільської  ради

 1. Виконавчий комітет сільської ради (далі - виконавчий комітет) є юридичною особою.
 2. Сільська рада за пропозицією сільського го­лови визначає чисельність та затверджує персональний склад виконавчого комітету сільської ради.
 3. Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського голови,  керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівни­ків відділів та інших виконавчих органів ради, інших осіб.
 4. До складу виконавчого комітету сільської ради входить також за посадою секретар  ради. Під час добору кандидатур до складу виконавчого комітету сільської ради сільський голова враховує пропозиції постійних комісій сільської ради.

До складу виконавчого комітету сільської ради входять також за посадою секретар відповідної ради, староста (старости).

 1. Очолює виконавчий комітет сільської ради відповідно сільський голова. У разі відсутності сільського голови або неможливості виконання ним своїх обов'язків, роботу виконав­чого комітету організовує секретар сільської ради.
 2. У виконавчому комітеті сільської ради функції секретаря виконав­чого комітету за рішенням ради може здійснювати секретар відповідної ради.
 3. Особи, які входять до складу виконавчого комітету, крім тих, хто працює у виконавчих органах ради на постійній основі, на час засідань виконавчого комітету, а також для здійснення повноважень в інших ви­падках звільняються від виконання виробничих або службових обов'язків з відшкодуванням їм середнього заробітку за основним місцем роботи та інших витрат, пов'язаних з виконанням обов'язків члена виконавчого комітету, за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.
 4. На осіб, які входять до складу виконавчого комітету ради і працю­ють у ньому на постійній основі, поширюються вимоги щодо обмеження сумісності їх діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені зако­нодавством для сільського голови.
 5. Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої вла­ди  також є підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

10. Після закінчення повноважень сільської ради її виконав­чий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Стаття 40. Повноваження виконавчого комітету сільської ради

 1. Виконавчий комітет сільської ради розглядає і вирішує питання, віднесені Законом України ,,Про місцеве самоврядування в Украї­ні” до відання виконавчих органів ради:

1) підготовка програм соціально-економічного та культурного розвитку населених пунктів, цільових програм з інших питань самоврядування, подання їх на затвердження ради, організація їх виконання; подання раді звітів про хід і результати виконання цих програм;

2) забезпечення збалансованого економічного та соціального розвитку території, ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів;

3) забезпечення складання балансів фінансових, трудових ресурсів, грошових доходів і видатків, необхідних для управління соціально-економічним і культурним розвитком  території;

4) розгляд проектів планів підприємств і організацій, які належать до комунальної власності  територіальної громади, внесення до них зауважень і пропозицій, здійснення контролю за їх виконанням;

5) попередній розгляд планів використання природних ресурсів місцевого значення на відповідній території, пропозицій щодо розміщення, спеціалізації та розвитку підприємств і організацій незалежно від форм власності, внесення у разі потреби до відповідних органів виконавчої влади пропозицій з цих питань;

6) подання до районних, обласних рад необхідних показників та внесення пропозицій до програм соціально-економічного та культурного розвитку території, а також до планів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на території, з питань, пов'язаних із соціально-економічним та культурним розвитком території, задоволенням потреб населення;

7) залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі в комплексному соціально-економічному розвитку сіл, координація цієї роботи;

8) розміщення на договірних засадах замовлень на виробництво продукції, виконання робіт (послуг), необхідних для територіальної громади, на підприємствах, в установах та організаціях;

9) утворення цільових фондів соціальної допомоги інвалідам, визначення порядку і умов витрачання коштів цих фондів;

    10) статистичний облік громадян, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території;

11) складання проекту місцевого бюджету, подання його на затвердження відповідної ради, забезпечення виконання бюджету; щоквартальне подання раді письмових звітів про хід і результати виконання бюджету; підготовка і подання відповідно до районних, обласних рад необхідних фінансових показників і пропозицій щодо складання проектів районних і обласних бюджетів;

12) здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету;

13) залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища;

14) укладення з юридичними і фізичними особами договорів на справляння місцевих зборів, обов'язковість укладення яких установлена законодавством;

15) управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності  територіальної громади;

16) встановлення порядку та здійснення контролю за використанням прибутків підприємств, установ та організацій комунальної власності територіальної громади;

17) заслуховування звітів про роботу керівників підприємств, установ та організацій комунальної власності територіальної громади;

18) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо порядку та умов відчуження комунального майна, проектів місцевих програм приватизації та переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; організація виконання цих програм; підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо визначення сфер господарської діяльності та переліку об'єктів, які можуть надаватися у концесію, подання раді письмових звітів про хід та результати відчуження комунального майна;

19) управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності  територіальної громади, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню;

20) облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності;

21) сприяння розширенню житлового будівництва, подання громадянам, які мають потребу в житлі, допомоги в будівництві житла, в отриманні кредитів, у тому числі пільгових, та субсидій для будівництва чи придбання житла; подання допомоги власникам будинків в їх обслуговуванні та ремонті;

22) прийняття рішень про організацію громадських вбиралень, стоянок та майданчиків для паркування автомобільного транспорту, здійснення контролю за їх діяльністю відповідно до закону;

23) забезпечення соціально-культурних закладів, які належать до комунальної власності  територіальної громади, а також населення паливом, електроенергією, газом та іншими енергоносіями; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води;

24) вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин;

25) організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян;

26) організація місцевих ринків, ярмарків, сприяння розвитку всіх форм торгівлі;

27) встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності територіальної громади;

28) затвердження маршрутів і графіків руху місцевого пасажирського транспорту незалежно від форм власності, узгодження цих питань стосовно транзитного пасажирського транспорту у випадках, передбачених законодавством;

29) забезпечення утримання в належному стані кладовищ, інших місць поховання та їх охорони;

30) залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій, що не належать до комунальної власності  територіальної громади, до участі в обслуговуванні населення засобами транспорту і зв'язку;

31) надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами;

32) затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів;

33) затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів;

34) організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, а також шляхів місцевого значення;

35) виконання або делегування на конкурсній основі генеральній будівельній організації (підрядній організації) функцій замовника на будівництво, реконструкцію і ремонт житла, інших об'єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності;

36) розгляд і внесення до відповідних органів виконавчої влади пропозицій до планів і програм будівництва та реконструкції об'єктів на відповідній території;

37) залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі в розвитку потужностей будівельної індустрії і промисловості будівельних матеріалів, у створенні, розвитку та реконструкції об'єктів інженерного забезпечення і транспортного обслуговування;

38) визначення у встановленому законодавством порядку відповідно до рішень ради території, вибір, вилучення (викуп) і надання землі для містобудівних потреб, визначених містобудівною документацією;

39) підготовка і подання на затвердження ради відповідних місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, іншої містобудівної документації;

40) встановлення на відповідній території режиму використання та забудови земель, на яких передбачена перспективна містобудівна діяльність;

41) координація на відповідній території діяльності суб'єктів містобудування щодо комплексної забудови населених пунктів;

42) проведення громадського обговорення містобудівної документації;

43) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів;

44) підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля;

45) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів про оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом;

46) справляння плати за землю;

47) встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення;

48) вирішення відповідно до законодавства питань про подання допомоги інвалідам, ветеранам війни та праці, сім'ям загиблих (померлих або визнаних такими, що пропали безвісти) військовослужбовців, а також військовослужбовців, звільнених у запас (крім військовослужбовців строкової служби) або відставку, інвалідам з дитинства, багатодітним сім'ям у будівництві індивідуальних жилих будинків, проведенні капітального ремонту житла, у придбанні будівельних матеріалів; відведення зазначеним особам у першочерговому порядку земельних ділянок для індивідуального будівництва, садівництва та городництва;

49) організація для малозабезпечених громадян похилого віку, інвалідів будинків-інтернатів, побутового обслуговування, продажу товарів у спеціальних магазинах і відділах за соціально доступними цінами, а також безоплатного харчування;

50) вирішення питань про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв'язку з похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також інших категорій малозабезпечених громадян; подання допомоги на поховання громадян в інших випадках, передбачених законодавством;

51) сприяння організації призову громадян на строкову військову та альтернативну (невійськову) службу, а також їх мобілізації, підготовці молоді до служби в Збройних Силах України, організації навчальних (перевірочних) та спеціальних військових зборів; забезпечення доведення до підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення наказу військового комісара про оголошення мобілізації;

52) підготовка і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту;

53) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо питань адміністративно-територіального устрою в порядку і межах повноважень, визначених законодавством.

  Сільська рада може прийняти рішення про розмежування повноважень між її виконавчим комітетом, відділами, іншими виконавчими органами ради та сільським головою в межах повноважень, наданих Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” виконавчим органам сільських рад.

  Виконавчий комітет сільської ради розглядає та вирішує і інші питання, які віднесені ст. 27-40 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів ради.

Стаття 41. Рішення виконавчого комітету

Основною формою роботи виконавчого комітету сільської ради є його засідання.

 1. Виконавчий комітет на своїх засіданнях приймає рішення. Засідання є правомочним за умови присутності більше половини загального складу виконавчого комітету.
 2. Засідання виконавчого комітету скликаються сільським головою, а в разі його  відсутності чи неможливості здійснення ним функції — секретар сільської ради в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць.
 3. Рішення виконавчого комітету, прийняті в межах його компетенції, обов'язкові для виконання всіма розташованими та території села підприємствами й установами незалежно від їх організаційно-правових форм, а також органами місцевого самоврядування і громадянами.

Стаття 42. Інші виконавчі органи сільської ради

 1. Сільська рада в межах затверджених нею структури і шта­тів може створювати інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільської ради.
 2. Виконавчі органи сільської ради є підзвітними і підконт­рольними сільській раді та підпорядкованими її виконавчому комітету і сільському голові.
 3. Керівники інших виконавчих органів сільської ради при­значаються на посаду і звільняються з посади сільським головою, а у випадках, передбачених законом, - за погодженням з відповідними органами.

4. Положення про інші виконавчі органи сільської ради за­тверджуються сільською  радою.

РОЗДІЛ VII

ОРГАНИ САМООРГАНІЗАЦІЇ НАСЕЛЕННЯ

Стаття 43. Система органів самоорганізації населення

 1. Органи самоорганізації населення - це представницькі органи, що створюються  жителями, які проживають на відповідній території у межах села, для вирішення завдань, передбачених Законом України “Про органи самоорганізації населення”.
 2. Органи самоорганізації населення створюються за територіальною ознакою та являються однією з форм участі членів територіальної громади у вирішенні окремих питань місцевого значення.

3. Органи самоорганізації населення мають такі види:

- вуличні комітети, які діють у межах однієї або кількох вулиць та сільській, які діють в межах одного населеного пункту.

4. Органи самоорганізації населення діють на підставі Конституції
України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, Закону України “Про органи самоорганізації населення” та інших законів України, Статуту територіальної громади села,  рішень місцевого референдуму, розпоряджень сільського голови, виданих у межах своїх повноважень, рішень сільської ради та її виконавчого органу, рішень зборів громадян за місцем проживання, які його обрали, та положення про цей орган.

5. Обирати та бути обраними до органів самоорганізації населення
можуть громадяни України, які на законних підставах проживають на території Ляшківської сільської ради.

6. Забороняється будь-які обмеження права жителів, які проживають на території Ляшківської сільської ради, на участь у органі самоорганізації населення залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, мовних та інших ознак.

Стаття 44. Порядок створення та діяльності органів самоорганізації населення

  Правовий статус, порядок створення та діяльності органів самоорганізації населення визначається законодавством України.

  З ініціативою про створення органу самоорганізації населення до сільської ради можуть звернутися збори жителів за місцем проживання за умови, якщо в них  брало участь не менше половини жителів відповідної території, які мають право голосу.

  На зборах жителів за місцем проживання обирається ініціативна група, члени якої можуть представляти інтереси жителів в сільській раді.

 1.   Рішення зборів приймається більшістю голосів їх учасників.
 2. Ініціативна група подає до сільської ради заяву про створення органу самоорганізації населення, протокол зборів жителів за місцем проживання про ініціювання створення органу самоорганізації населення, а також список учасників зборів жителів за місцем проживання із зазначенням прізвища, імені, по батькові, року народження, серії і номера паспорта громадянина України та домашньої адреси кожного учасника зборів жителів.

Стаття 45. Територія, в межах якої діють органи самоорганізації населення

 1. Територія, в межах якої діють органи самоорганізації населення, визначається рішенням сільської ради, може бути частина території села, у межах якої проживають жителі, які обрали цей орган.
 2. Територія, в межах якої діє орган самоорганізації населення, визначається рішення сільської ради:

-сільського комітету — в межах території одного із сіл сільської ради;

-вуличного — в межах території однієї чи кількох вулиць з прилеглими провулками в місцях індивідуальної забудови.

 1. Вуличні, комітети можуть діяти як самостійні органи само­організації населення і як складові, відповідно, вуличних комітетів за рішенням загальних зборів громадян, які обрали ці органи самоорганізації населення.

Стаття 46. Порядок створення органу самоорганізації населення

   Дозвіл на створення органу самоорганізації населення надається сільською радою, розглядається на найближчому засіданні сільської ради за участю членів ініціативної групи зборів жителів за місцем проживання.

  У рішенні сільської ради про надання дозволу на створення органу самоорганізації населення мають бути обов'язково визначені його назва, основні напрями діяльності, повноваження та умови їх здійснення, територія, в межах якої має діяти орган самоорганізації населення. Дане рішення доводиться до відома жителів у встановленому порядку.

   Сільська рада може відмовити у наданні дозволу на створення органу самоорганізації населення , якщо ініціювання його створення було здійснено з порушенням вимог, встановлених законом. Рішення про відмову може бути оскаржено до суду в установленому законом порядку.

   Орган самоорганізації населення обирається у складі керівника, заступника керівника, секретаря, інших членів. Обраними до органу самоорганізації населення вважаються особи, які одержали більше половини голосів учасників зборів жителів за місцем проживання. Право голосу на виборах мають жителі, яких досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу жителі, яких визнано судом недієздатними.

     Переобрання органу самоорганізації населення, відкликання, обрання окремих його членів замість вибулих чи зміна кількісного складу органу самоорганізації населення здійснюється  зборами жителів за місцем проживання в порядку встановленому Законом України “Про органи самоорганізації населення”.

  Положення про орган самоорганізації населення затверджується зборами громадян за місцем проживання на підставі рішення сільської ради про створення органу самоорганізації населення.

   У Положенні вказується:

-назва та юридична адреса органу самоорганізації населення;

-основні завдання та напрями діяльності органу самоорганізації населення;

- права і обов'язки членів органу самоорганізації населення;

- територія, в межах якої діє орган самоорганізації населення;

-строк повноважень органу самоорганізації населення та порядок їх дострокового припинення;

-порядок використання коштів та іншого майна, порядок звітності;

-порядок припинення діяльності органу самоорганізації населення;

-інші питання діяльності органу самоорганізації населення.

  Легалізація органу самоорганізації населення є обов'язковою, здійснюється шляхом його реєстрації або повідомлення про заснування. Реєстрація органу самоорганізації населення здійснюється виконавчим комітетом сільської ради відповідно до Закону України “Про органи самоорганізації населення”.

  Повноваження органу самоорганізації населення надаються згідно Закону України “Про органи самоорганізації населення”

Стаття 47. Фінансова та матеріальна основа органів самоорганізації населення

1.   Фінансовою основою діяльності органу самоорганізації населення
є :

-кошти відповідного місцевого бюджету, які надаються йому сільською радою для здійснення наданих органу самоорганізації населення повноважень;

 - добровільних внесків фізичних і юридичних осіб;

 - інших надходжень, не заборонених законодавством.

 1. Орган самоорганізації населення самостійно використовує фінансові ресурси, отримані з місцевого бюджету, для виконання делегованих повноважень на цілі та в межах, визначених радою.
 2. Матеріальною основою діяльності органу самоорганізації населення є майно, передане йому радою в оперативне управління

4.   Органи самоорганізації населення для виконання своїх повноважень
користуються майном згідно з його призначенням.

Стаття 48. Організація роботи органу самоорганізації населення

1.   Формою роботи органу самоорганізації населення є засідання.

2. Засідання органу самоорганізації населення скликаються його
керівником або заступником керівника за необхідності, але не менше
одного разу на квартал.

 1. Порядок позачергового скликання засідання органу самоорганізації населення визначається Положенням про цей орган.
 2. Засідання органу самоорганізації населення є правомочним, якщо в ньому бере участь більше половини його загального складу.
 3. Для забезпечення роботи орган самоорганізації населення може утворювати комісії, робочі групи, інші свої органи в порядку, визначеному Положенням про цей орган.
 4. Орган самоорганізації населення з питань, віднесених до його повноважень, може приймати рішення організаційно-розпорядчого ха­рактеру.
 5. Рішення органу самоорганізації населення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загального складу цього органу.
 6. Рішення органу самоорганізації населення, що не відповідають чинному законодавству або прийняті з питань, не віднесених до його повноважень, зупиняються  сільською радою з одночасним зверненням до суду про скасування такого рішення.

Стаття 49. Правовий статус членів органу самоорганізації насе­лення

 

 1. Члени органу самоорганізації населення виконують свої обов'язки на громадських засадах.
 2. За рішенням зборів громадян за місцем проживання керівник і секретар цього органу можуть працювати в ньому на постійній основі з оплатою їхньої праці за рахунок коштів, переданих органу самоорганізації населення.

Стаття 50. Порядок припинення діяльності органу самоорганізації населення

 1. Порядок припинення діяльності органу самоорганізації населення визначається Законом України “Про органи самоорганізації населення”    та Положенням про орган самоорганізації населення.
 2. У разі припинення діяльності органу самоорганізації населення фінансові ресурси та майно повертаються сільській раді.

3. Повноваження органу самоорганізації населення можуть бути достроково припинені у разі:

-   невиконання рішень сільської ради, її виконавчого
комітету - за рішенням сільської ради;

- невиконання рішень зборів жителів за місцем проживання або невиконання своїх повноважень, а також саморозпуску - за рішенням  зборів жителів за місцем проживання;

- порушення Конституції і законів України, інших актів законодавства — за рішенням суду.

4. Орган самоорганізації населення припиняє свої повноваження та­кож у разі перебудови або реорганізації вулиць, сіл, у межах яких вони діють, якщо
така перебудова, реорганізація пов'язана з відселенням (переселенням)
жителів, які брали участь у зборах, що заснували цей орган.

                                                          РОЗДІЛ VIII

                  СТРАТЕГІЯ ТА ОСНОВНІ НАПРЯМИ РОЗВИТКУ СЕЛА     

Стаття 51. Сталий розвиток села

 1. Стратегія та основні напрямки розвитку села базуються на концепції сталого розвитку всіх сфер соціально-економічного, політич­ного та культурного життя села.
 2. Сталий розвиток села передбачає забезпечення якості життя членів територіальної громади шляхом:

   - залучення членів територіальної громади до процесу розробки та впровадження стратегії розвитку села;

-  дотримання стандартів надання послуг населенню;

   - запровадження сучасних механізмів управління та розвитку об'єктів комунальної власності та його фінансового забезпечення;

    - застосування нових підходів формування системи соціального за­хисту жителів села;

   - розбудова на території села, селища сучасної ринкової інфраструк­тури;

- залучення інвестицій та міжнародних грантів;

- забезпечення міжнародного співробітництва;

   - участь у міжнародних програмах соціально-економічного та культур­ного розвитку села.

 1. Сталий розвиток села забезпечується шляхом розробки програми стратегічного розвитку села, а також щорічних планів соціально-економічного розвитку села.

Сільська рада кожного скликання не пізніше, ніж на другій сесії, приймає програму розвитку села на період скликання сільської ради.

5. Виконавчі органи сільської ради у своїй діяльності реа­лізовують основні напрямки програм та планів соціально-економічного розвитку села.

Стаття 52. Місцеве планування

 1. Завдання місцевого планування полягає в ефективній координації процесів землекористування, приватного та громадського будівництва.
 2. Органи місцевого самоврядування визначають порядок використан­ня земельних ділянок під забудову в процесі складення та затвердження планів землекористування.
 3. Органи місцевого самоврядування контролюють процеси будівництва та виконання власних планів перспективного розвитку через використання наданого законом права щодо надання дозволів та координації діяльності суб'єктів будівництва на території села.
 4. Сільська рада має надане законом право стосовно від­ведення землі, що належить територіальній громаді, а також право щодо визначення особливих умов у разі забудови важливих для життєдіяльності територіальної громади земельних ділянок.
 5. З метою розвитку окремих територій села може прийняти рішення щодо використання капіталовкладень на будівництво мереж електро-  та водопостачання, а також стимулювати залучення приватних коштів.
 6. Сільська рада визначає форми кооперації між терито­ріальною громадою та приватними інвесторами, що дозволяють більш ефективно вирішувати реалізацію елементів міського планування.
 7. Планування будівництва здійснюється в два етапи: складення відпо­відно до встановленого порядку плану землекористування та складення плану забудови.
 8. План землекористування, затверджений рішенням ради, є актом нормативно-правового характеру, що є обов'язковим для виконання ор­ганами та посадовими особами місцевого самоврядування, які повинні погоджувати з ним у процесі подальшого планування всі інші рішення.
 9. Затверджений план забудови села є обов'язковим для ви­конання на території села всіма громадянами, їх об'єднаннями, установами, юридичними особами та іншими територіальними гро­мадами.

   10.Органи місцевого самоврядування можуть залучати до розробки
плану забудови представників громадськості, виносити це питання на громадське обговорення та загальні збори. Проект плану забудови оприлюднюється і вноситься на затвердження лише після обговорення пропозицій та зауважень, що надійшли до органів місцевого самоврядування.

 

Стаття 53. Економічний розвиток села

Економічний розвиток села спрямований на укріплення та зростання інфраструктури села, розширення і підвищення якості товарів і послуг, активізацію участі жителів у фінансово-господарській ді­яльності в селі.

Стаття 54. Діяльність з вирішення екологічних питань села

1.   Діяльність з вирішення екологічних питань села орієнтована
на вироблення екологічних норм, підготовку екологічних проектів та їх реалізації в інтересах громадян з метою рекреації територій села, підтримку на них нормального екологічного балансу, створення сприятливих екологічних умов для праці та життя людей, а також формування системи контролю за станом навколишнього середовища та налагодження системи відповідного інформування органів місцевого самоврядування, підвищення якості навколишнього середовища, формування здорового способу життя людей.

2. Діяльність з вирішення екологічних питань села реалізуєть­ся за допомогою складання спеціальних програм екологічного розвитку села, розробки екологічних розділів у програмах соціально-економічного розвитку територіальної громади, виділення бюджетного фінансування екологічних проблем, вироблення санкцій до порушників екологічних норм, розробки і реалізації екологічних проектів.

3. Сільська рада не рідше одного разу на рік розглядає на своїх засіданнях питання щодо екологічної ситуації та контролю за хо­дом виконання запланованих заходів з її поліпшення.

Стаття 56. Розвиток науки і освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту, культури і мистецтва

1.   Виконавчий комітет сільської ради в рамках своїх повно­важень забезпечує розвиток соціально-культурної сфери життєдіяльності села - освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту, культури і мистецтва тощо.

 1. Пріоритети соціально-культурного розвитку села визна­чаються сільською радою щорічно при затвердженні бюджету сільської ради на  наступний рік.
 2. Сільський голова особисто контролює забезпечення ді­яльності освіти та охорони здоров'я, надає сприяння розвитку фізкультури і спорту, підтримує заклади та діячів культури і мистецтва.

   Стаття 56. Забезпечення громадського порядку та громадської безпеки

    Органи місцевого самоврядування, в межах наданих їм законодавством повноважень, розробляють та впроваджують заходи з охорони громад­ського порядку та громадської безпеки з таких основних напрямів:

     - запобігання вчиненню злочинів та правопорушень шляхом здійснення правоохоронними органами регулярних профілактичних заходів на тери­торії села;

         -  запобігання підлітковій злочинності;

   -  врегулювання виконавчим комітетом сільської ради питань щодо проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням громадського порядку під час їх проведення;

    - налагодження системи постійно діючого взаємозв'язку та обміну інформацією з відповідних питань між виконавчим органом сільської ради, членами територіальної громади та правоохоронними органами;

    -  організація патрулювання села  у вечірній та нічний час та забезпечення відповідного освітлення села в цей період;

 -   організація безпеки дорожнього руху;

    -  сприяння органам внутрішніх справ у забезпеченні додержання пра­вил паспортної системи тощо.

Стаття 57. Соціальний захист населення

 1. Соціальний захист населення вважається найважливішим пріорите­том діяльності органів місцевого самоврядування, здійснюється відповідно до законодавства України.
 2. Соціальний захист будується на принципах гуманізму, адресності, соціальної справедливості.
 3. Сільська рада може здійснювати додаткові заходи соціаль­ного захисту тих чи інших груп населення, що повинні бути підтверджені бюджетним фінансуванням.

4. З метою зниження безробіття сільська рада щорічно приймає програму громадських робіт, контролює її виконання, стимулює зростання трудової зайнятості населення, сприяє розвитку сільського ринку праці, підтримує підприємства, які утворюють нові робочі місця.

Стаття 58. Пільги, гарантії і порядок їх встановлення і зняття

 1. На території села чинні всі пільги і компенсації, встановлені законо­давством України.
 2. Основними принципами встановлення і зняття пільг є їх обґрунтованість, перевага грошової форми, рівність усіх членів територіальної громади пільгової категорії, систематичність.
 3. Розміри, порядок установлення додаткових пільг і гарантій та їх зняття визначаються рішеннями сільської ради.

4. Пільги можуть передбачати: грошові виплати, безкоштовне корис­тування послугами, одержання гарантій.

Стаття 59. Підтримка благодійництва та меценатства

  У відповідності до Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації” сільська рада та її виконавчі органи здійснюють підтримку благодійництва та меценатства.

Стаття 60. Міжнародна діяльність

Пріоритетними в міжнародній діяльності визначаються такі напрями:

    - укладення щорічних протоколів стосовно здійснення конкретних заходів у рамках укладених угод про співробітництво із зарубіжними суб'єктами місцевого самоврядування;

    - участь в об'єднаннях зарубіжних суб'єктів місцевого самоврядуван­ня з проблематики, що має пріоритетне значення для територіальної громади;

    - участь у заходах, що мають представницький характер для терито­ріальної громади;

    - участь у заходах міжнародного плану, що мають на меті отримання конкретної допомоги для територіальної громади;

    - участь у заходах, що сприяють залученню інвестицій на розвиток те­риторіальної громади або передбачають здійснення спільних проектів;

- участь у заходах відповідно до міжнародних угод України, або в рам­ках міждержавних програм.

                          

                         РОЗДІЛ IX

                                 ФІНАНСИ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ СЕЛА

Стаття 61. Загальні принципи фінансової діяльності територіальної громади

1.   Фінансова діяльність територіальної громади має на меті:

     - створення відповідних механізмів регулювання процесів економіч­ного та соціального розвитку, що відіграватимуть у них стимулюючу та координуючу роль;

     - запровадження відповідних фіскальних інструментів, що дозволяти­муть створювати механізми щодо формування надійної бази власних надхо­джень та сприятимуть розвиткові економічних процесів на території села;

     - забезпечення процесів надання громадських послуг у соціальній та житлово-комунальній сферах; формування системи соціального захисту населення, притаманної ринковій економіці;

    - сприяння розвиткові інвестиційних процесів, спрямованих на форму­вання сучасної інфраструктури комунального господарства;

 - якісне виконання повноважень, делегованих органам місцевого
самоврядування.

2.   Фінансова діяльність територіальної громади відбувається на засадах:

    - планування фінансових ресурсів;

  - першочергового забезпечення потреб, які мають важливе значення для розвитку територіальної громади та соціально-економічного благо­получчя її членів;

- урахування загальнодержавних інтересів;

 - прозорості, регулярного інформування, винесення на обговорення пи­тань фінансового планування, інвестиційної діяльності, проектів сільського  бюджету та забезпечення доступу до здійснення контролю з боку громадськості;

  - застосування новітніх технологій у здійсненні фінансового менедж­менту та використання широкого спектру фінансових інструментів, при­таманних ринковій економіці.

Стаття 62. Планування фінансових ресурсів

    1. З метою оптимального вирішення питань, що належать до відання місцевого самоврядування та закладення чітких бюджетних орієнтирів, органи місцевого самоврядування запроваджують систему середньострокового фінансового планування, що передбачає фінансовий розвиток громади протягом п'яти років.

 1. Фінансовий план містить прогнозовані бюджетні видатки та над­ходження, а також запропоновані заходи щодо забезпечення бюджетної збалансованості у наступних роках. Основою для планування фінансових ресурсів має бути інвестиційна програма, що складається виконавчими органами. Фінансовий план та інвестиційна програма щороку коригуються відповідно до потреб розвитку територіальної громади.
 2. Фінансове планування відбувається на таких засадах:

  -  виявлення визначальних факторів перспективного розвитку;

  - обґрунтування рішень   та   програм, що    впливатимуть  на   визначення перспективних завдань та планування видатків.

Стаття 63. Повноваження щодо фінансових зобов'язань

 1. Органи місцевого самоврядування беруть на себе зобов'язання щодо виплати коштів на здійснення інвестицій та заходів, спрямованих на їх залучення, лише в тому випадку, якщо це передбачено положеннями бюджетного планування.
 2. Обсяги фінансових зобов'язань розраховуються відповідно до передбачених бюджетних можливостей наступних трьох років.
 3. У виняткових випадках калькуляція зобов'язань може здійснюватися на весь період реалізації інвестиційного проекту. Органи місцевого само­врядування беруть на себе такі зобов'язання лише за умов наявності виважених та переконливих розрахунків, які свідчать про те, що обсяги зазначених зобов'язань не несуть загрози щодо розбалансування бю­джетів наступних років.

4. Повноваження органів місцевого самоврядування щодо надання
зобов'язань діють до затвердження бюджету наступного року.

Стаття 64. Фінансування витрат, пов'язаних із здійсненням органа­ми місцевого самоврядування повноважень органів виконавчої влади та виконанням рішень органів державної влади

 1. Держава фінансує у повному обсязі здійснення органами місцевого самоврядування наданих законом повноважень органів виконавчої влади. Кошти, необхідні для здійснення органами місцевого самоврядування цих повноважень, щороку передбачаються в Законі України про Державний бюджет України.
 2. Рішення органів державної влади, які призводять до додаткових ви­датків органів місцевого самоврядування, обов'язково супроводжуються передачею їм необхідних фінансових ресурсів. Указані рішення виконуються органами місцевого самоврядування в межах переданих їм фінансових ресурсів. Витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади і попередньо не забезпечені відповідними фінансовими ресурсами, компенсуються державою.

Стаття 65. Утворення цільових фондів

Сільська рада може утворювати цільові фонди, які є скла­довою спеціального фонду відповідного місцевого сільського бюджету.

Порядок формування та використання цільових фондів визначаєть­ся положенням про ці фонди, що затверджується сільською радою.

Стаття 66. Місцеві податки і збори

1. Сільська  рада відповідно до закону встановлює місцеві податки і збори. Місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.

Стаття 67. Участь органів місцевого самоврядування у фінансово-кредитних відносинах

 1. Сільська рада або за її рішенням інші органи місце­вого самоврядування відповідно до законодавства можуть здійснювати місцеві запозичення та отримувати позики місцевим бюджетам відповідно до вимог, встановлених Бюджетним кодексом України.
 2. Сільська рада може у межах законодавства створювати комунальні банки та інші фінансово-кредитні установи, виступати га­рантами кредитів підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади, розміщувати тимчасово вільні кошти місцевого бюджету на депозитах.

 

РОЗДІЛ X 

БЮДЖЕТ СЕЛА

Стаття 68. Загальні засади формування бюджету села

1.    Сільська рада самостійно розробляє, затверджує і виконує відповідні місцеві бюджети відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України.

 2.Самостійність місцевих бюджетів гарантується власними та за­
кріпленими за ними на стабільній основі законом загальнодержавними доходами, а також правом самостійно визначати напрями використання коштів місцевих бюджетів відповідно до закону.

     3. Втручання державних органів у процес складання, затвердження і виконання місцевих бюджетів не допускається, за винятком випадків, передбачених законодавством.

4.Сільська рада приймає бюджет села на кожний календарний рік.

 5. Бюджет села включає в себе бюджетний план, в якому наводиться загальна сума:

 -   надходжень і видатків протягом року;

 - запланованих кредитів під інвестиції та заходи щодо залучення інвестицій;

 -    повноважень виконавчого комітету сільської ради на укла­дання договорів (зобов'язань), унаслідок яких у наступні роки доведеться вдаватися до додаткових витрат на інвестиції та фінансування заходів
щодо їх залучення.

6. До закінчення року зміни до бюджету села можуть вно­ситися лише у формі рішення сільської ради про внесення змін до рішення сільської ради ,,Про сільський бюджет ” відповідно до порядку внесення змін до рішень сільської ради.

Стаття 69. Доходи місцевих бюджетів

1.  Доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визна­чених законом, джерел та закріплених у встановленому законом порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов'язкових платежів.

 1. Порядок зарахування доходів до місцевих бюджетів визначається Бюджетним кодексом України та іншими законами.
 2. У доходній частині місцевого бюджету окремо виділяються доходи, необхідні для виконання власних повноважень, і доходи, необхідні для забезпечення виконання делегованих законом повноважень органів ви­конавчої влади.
 3. Місцевий бюджет поділяється на поточний бюджет і бюджет розвитку. Доходи бюджету розвитку формуються за рахунок частини податкових надходжень, коштів залучених від розміщення місцевих позик, а також інвестиційних субсидій з інших бюджетів.

Стаття 70. Видатки місцевих бюджетів

 1. Видатки, які здійснюються сільською радою на потреби територіальної громади, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідним рішенням про місцевий бюджет.
 2. Сільська рада та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами  місцевого бюджету, визначають напрями їх використання.
 1. Видатки місцевого бюджету здійснюються із загального та спеціального фондів місцевого бюджету відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та Закону про Державний бюджет України.
 2. У складі витрат спеціального фонду сільського бюджету виділяються витрати бюджету розвитку.
 3. Кошти бюджету розвитку спрямовуються на реалізацію програм соціально-економічного розвитку території села, пов'язаних із здійсненням інвестиційної діяльності, здійснення інших заходів, пов'язаних з розширеним відтворенням, а також на погашення місцевого боргу.
 4. Перевищення залишку коштів загального фонду місцевого бюджету над оборотним залишком бюджетних коштів на кінець бюджетного періоду становить вільний залишок коштів місцевого бюджету, який використовується на проведення витрат місцевого бюджету згідно із змінами до рішення про сільський бюджет.

Стаття 71. Збалансування доходів і видатків місцевих бюджетів

 1. Місцеві бюджети мають бути достатніми для забезпечення виконання сільською радою наданих їй законом повноважень та забез­печення населення послугами не нижче рівня мінімальних соціальних потреб.
 2. При забезпеченні збалансування доходів і видатків місцевих бюджетів не враховуються вільні залишки бюджетних коштів.
 3. У разі коли вичерпано можливості збалансування доходів і видатків місцевих бюджетів і при цьому не забезпечується покриття видатків, необхідних для здійснення сільською радою наданих їй законом повноважень та забезпечення населення послугами не нижче рівня мінімальних соціальних потреб, держава забезпечує збалансування місцевих бюджетів шляхом передачі необхідних коштів до відповідних місцевих бюджетів у вигляді дотацій, субвенцій, субсидій відповідно до закону.

Стаття 72. Звіт про виконання бюджету

1.У звіті про виконання бюджету наводяться дані щодо результатів виконання бюджету, включаючи інвентаризацію майна та заборгованість на початку і наприкінці бюджетного року. До звіту про виконання бюджету додається звітна доповідь роз'яснювального змісту.

2.Звіт про виконання бюджету складається протягом 6 місяців після закінчення бюджетного року.

3.Сільська  рада має затвердити звіт про виконання бюджету не пізніше 31 грудня наступного за бюджетним року.

4.Рішення сільської ради про затвердження звіту про виконання бюджету оприлюднюється. Одночасно річний фінансовий звіт разом із письмовим пояснювальним коментарем до нього розміщується протягом семи робочих днів у будинку сільської ради.

                    РОЗДІЛ XI

                                МАЙНО ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

Стаття 73. Право комунальної власності

 1. Територіальній громаді села належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, підприємства, установи та організації, у тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслу­говування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
 2.  Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальній громаді безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна в порядку, встановленому законом.
 3. Територіальна громада села безпосередньо або через ор­ган місцевого самоврядування може об'єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об'єкти права комунальної власності, а також кошти місцевого бюджету для виконання спільних проектів або спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій і створювати для цього відповідні органи і служби.
 4. Сільська рада від імені та в інтересах територіальної громади відповідно до закону здійснює правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, утому числі виконує всі майнові операції, може передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користуван­ня юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користу­вання і оренду.
 5. Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються сільською радою. Доходи від відчу­ження об'єктів права комунальної власності зараховуються до місцевого бюджету і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бю­джетом розвитку.
 6. Майнові операції з об'єктами права комунальної власності не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
 1. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальної гро­мади і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
 2. Сільська рада має право:

    - вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну власність територіальної громади підприємств, установ та організацій, їх струк­турних підрозділів та інших об'єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальної громади;

   -  на переважне придбання в комунальну власність приміщень, споруд, інших об'єктів, розташованих на відповідній території, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб територіальної громади;

 - мати об'єкти комунальної власності за межами адміністративно-територіальної одиниці.

Стаття 74. Комунальні підприємства

 1. Комунальними підприємствами вважаються підприємства, засновані на власності територіальної громади.
 2. Орган місцевого самоврядування можуть також придбати підпри­ємство або майнову частку (корпоративні права) зазначеного товариства шляхом укладення договору купівлі-продажу з попереднім власником.
 3. Комунальні підприємства мають виконувати своє громадське при­значення, підтримувати соціальну спрямованість цінової політики, а та­кож стимулювати економічну діяльність підприємств галузі інших форм власності.
 4. Діяльність підприємств комунальної власності відбувається відповід­но до їх статутів, що затверджуються відповідним виконавчим органом, визначеним сільською радою. Директор підприємства призна­чається та звільняється з посади сільським головою та працює за контрактом. Усі майнові операції, питання розподілу прибутків та про­цеси затвердження фінансових звітів цих підприємств врегульовуються за рішенням сільської  ради, окрім випадків, передбачених їх статутами.

 

                    РОЗДІЛ XII

       ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 75. Порядок прийняття і реєстрації Статуту

 1. Статут територіальної громади села Ляшківка затверджується на пленарному засіданні Ляшківської сільської ради більшістю голосів депутатів від загального складу ради.
 2. Статут набуває чинності з дня його державної реєстрації в управлінні юстиції.

Стаття 76. Порядок внесення змін та доповнень до Статуту

 1. Зміни та доповнення до Статуту вносяться сільською радою більшістю голосів депутатів від загального складу ради.
 2. Право внесення проектів змін та доповнень до Статуту мають сіль­ський  голова, виконавчий комітет сільської ради, депутати сільської ради, постійні комісії сільської ради, загальні збори громадян. Відповідні зміни та доповнення до Статуту вносяться також сільською радою за результатами місцевого референдуму.

3. Про внесення змін до Статуту сільський голо­ва у п'ятиденний термін повідомляє орган, що здійснив реєстрацію Статуту.

Стаття 77. Контроль за виконанням Статуту та його зберігання

 1. Контроль за виконанням Статуту здійснюють сільська рада, сільський  голова, інші органи і особи в порядку, перед­баченому цим Статутом і чинним законодавством України.
 2. Статут у двох ідентичних примірниках зберігається в сільській раді та органі, що здійснив його реєстрацію.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь